Codzienna rutyna w męskiej pielęgnacji twarzy

     

Jeszcze nie tak dawno oferta kosmetyków dla mężczyzn była bardzo uboga. Na szczęście dziś ta sytuacja należy do przeszłości i również panowie mogą wybierać spośród wielu specyfików, by zadbać o swoje zdrowie. Dobrze jest wyrobić sobie nawyk przynajmniej podstawowej, codziennej pielęgnacji, dlatego w artykule proponujemy szereg porad, które w tym pomogą.

Pielęgnacja twarzy - dlaczego to takie ważne?

Chociaż panowie bez wątpienia pozostają w tyle za paniami, jeśli chodzi o czas poświęcany na codzienne zabiegi pielęgnacyjne, to jednak nie oznacza to wcale, że mniej tego potrzebują. Wręcz przeciwnie, niektórzy powiedzieliby nawet, że więcej. Mężczyźni posiadają więcej gruczołów łojowych, przez co ich skóra jest dużo bardziej narażona na przetłuszczanie się, co w połączeniu z innymi czynnikami (jak chociażby obecny w powietrzu kurz) może prowadzić do powstawania różnych niedoskonałości. Z drugiej jednak strony warto też zauważyć, że mężczyźni mają aż o 25% grubszą skórę, przez co panowie wykazują się zwiększoną odpornością na czynniki zewnętrzne.

Od czego zacząć?

Powyższa wiedza niesie ze sobą bardzo konkretne konsekwencje. Podatność na przetłuszczanie powoduje, że należy regularnie oczyszczać twarz, najlepiej rano i wieczorem. Oczywiście można wykorzystać do tego wodę i mydło, ale dobrze będzie zastosować również żel oczyszczający. Stosowanie tych zabiegów sprawi, że pory nie będą się zatykać, a skóra będzie normalnie oddychać i odzyska świeży, zdrowy wygląd.

Trzeba pamiętać, że nie wszyscy ludzie są tacy sami i fakt, że co do zasady panowie są podatni na przetłuszczenia nie oznacza wcale, że niektórzy mogą mieć problemy ze nadmiernie wysuszającą się skórą. W takim wypadku, prócz oczyszczania twarzy, warto również sięgnąć po balsam nawilżający, który będzie przeciwdziałał temu problemowi. Ważnym elementem jest również pozbywanie się martwego naskórka, którego z podanych wcześniej przyczyn jest więcej niż u pań, dlatego peeling również będzie godnym polecenia zabiegiem.

Zarost i golenie

Mówiąc o pielęgnacji twarzy wśród mężczyzn nie sposób pominąć także kwestii golenia się lub noszenia brody, ponieważ wiąże się z tym szereg kwestii, które bez wątpienia należy brać pod uwagę. Te osoby, które regularnie się golą zdecydowanie powinny sięgnąć po krem po goleniu o właściwościach przeciwdziałających podrażnieniom. Panowie mający problemy z suchą skórą, a także narażeni na podrażnienia powinni unikać kosmetyków zawierających w swoim składzie alkohol.

Mężczyźni, którzy zamiast codziennego golenia wolą nosić bujny zarost nie są wcale zwolnieniu z zabiegów pielęgnacyjnych. Wręcz przeciwnie, można śmiało stwierdzić, że długa broda czy finezyjnie zakręcone wąsy wymagają jeszcze większej uwagi. Przede wszystkim, tak samo jak włosy, zarost należy regularnie myć, w czym pomogą dedykowane do tego celu szampony. Ponadto niezbędnym elementem pielęgnacji będzie szczotkowanie brody, do czego użyteczna będzie szczotka stworzona specjalnie w tym celu. Dokładne przeprowadzenie tej czynności pomoże nie tylko dobrze rozczesać zarost, ale również usunąć martwy naskórek oraz poprawi ukrwienie skóry. Wartym wykorzystanie dodatkiem będą również balsamy i olejki, które nawilżą brodą i pomogą ją utrzymać w dobrej kondycji.

Zadbaj o młody wygląd

W tym momencie możemy przekazać czytającym to panom dobre wieści. Dzięki testosteronowi męska skóra starzeje się wolniej niż u pań, ponieważ zawiera więcej kolagenu i elastyny, odpowiadających za sprężystość tkanek. Tu jednak kończą się pozytywy, bo gdy starzenie już nadejdzie, ma ono znacznie bardziej dynamiczny przebieg. Nie bez znaczenia są tu również genetyka oraz czynniki środowiskowe. Z pomocą przychodzą maseczki na twarz, które łagodzą te procesy i wygładzają zmarszczki. Również w tym wypadku istnieją specyfiki wyprodukowane z myślą o mężczyznach, więc bez trudu można znaleźć odpowiedni dla siebie środek. Przy wyborze dobrze będzie zainteresować się składem i postawić na składniki, które będą pomocne przy zwalczaniu wolnych rodników.

O czym trzeba pamiętać?

Najważniejsza jest pamięć o tym, że im wcześniej zaczniemy stosować określone zabiegi, tym prędzej będziemy mogli cieszyć się osiągniętymi efektami. Nie warto zatem czekać na zewnętrzne symptomy, ale wiedząc o predyspozycjach do danego rodzaju problemu skórnego sięgnąć po odpowiednie kosmetyki zanim sytuacja stanie się poważna. Pomocna jest także systematyczność, dlatego należy wyrobić w sobie rutynę stosowania określonych zabiegów wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, a nie dopiero wtedy, gdy sobie przypomnimy po czasie.

Chociaż stosowanie szerokiej palety kosmetyków i zaawansowana higiena twarzy to od dawien dawna stereotypowa domena kobiet, to jednak panowie szybko nadrabiają zaległości odkrywając, że o zdrową cerę nie tylko warto, ale wręcz należy dbać. Biorąc pod uwagę, że na rynku nie brakuje dedykowanych mężczyznom specyfików, znalezienie odpowiednich nie powinno obecnie stanowić większego problemu, nawet dla mniej zorientowanych w tym temacie panów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl